W jaki sposób przygotować się do sesji zdjęciowej aby wszystko było zapięte na ostatni guzik?
Istnieją pewne ogólne zasady, które pomogą Ci się maksymalnie dobrze przygotować do sesji fotograficznej. Jak wiadomo sesje różnią się znacznie od siebie dla tego nasz poradnik opiszemy w kilku krokach. W pierwszej kolejności opiszemy zasady, które obowiązują podczas każdej sesji.W następnej zaś części zawrzemy opisy poszczególnych rodzajów sesji.Z pewnością pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to skontaktowanie się z fotografem i ustalenie typu sesji. Na tym etapie uzgadniamy oczekiwania klienta, wybieramy rodzaj i pakiet zdjęć. Jeżeli posiadasz własny pomysł na sesje – dokładnie opisz swoje oczekiwania i wyjaśnij jaki efekt końcowy cie interesuje, jeżeli nie masz konkretnego pomysłu również o tym poinformuj – wtedy wyjdziemy z własna propozycją. Kolejnym etapem powinno być uzgodnienie terminu (w moim przypadku zawsze proszę klientów aby określili się kiedy i w jakich godzinach preferują sesję. Dzięki temu łatwiej nam się dostosować z terminami pod klientów).
Jeśli nie znasz dobrze miasta gdzie ma odbyć się sesja, zapytaj fotografa jak tam trafić. Określ też z jakiego środka komunikacji będziesz korzystała.
Kiedy masz już wszystko ustalone, wiesz jakie zdjęcia będziemy robili i masz uzgodniony termin, wtedy możemy przejść do przygotowań fizycznych.
Im lepiej się do tego przygotujesz i weźmiesz do serca rady tutaj zawarte, tym bardziej będziesz zadowolony z efektów.
A) 2 dni przed sesją warto zrobić lekki peeling twarzy (zależnie od rodzaju zdjęć może to być też peeling całego ciała)
B) Jeśli korzystasz z kąpieli słonecznych czy też solarium nie powinnaś tego robić około 3-7 dni przed sesją. Chroni to przed poparzeniem skóry przez które możesz niekorzystnie wyglądać w świetle lamp błyskowych..
C) Uważaj na dezodoranty, szczególnie takie które zostawiają ślady na ubraniach.
D) Pamiętaj o higienie osobistej. Wydepilowane nogi i pachy to podstawa.
E) Ważny jest manicure i pedicure – najlepiej francuski, możesz także pomalować paznokcie lakierem bezbarwnym lub w pastelowych jasnych kolorach (nie perłowych).
F) Makijaż. Tutaj mamy 2 opcje, jeśli chcesz naprawdę uzyskać bardzo doby efekt końcowy musisz skorzystać z profesjonalnej wizażystki. Ale uwaga tutaj ! Nie każda profesjonalna wizażystka potrafi robić makijaże fotograficzne.
Jeśli nie jesteś pewna, że twoja wizażystka potrafi wykonać makijaż do sesji fotograficznej i nie chcesz ryzykować to zrobię małą reklamę i polecę swoją żonę, która jest wizażystką a zarazem fotografem, dzięki temu doskonale potrafi robić makijaże fotograficzne, jak i okolicznościowe. Jej prace możecie znaleźć na naszej stronie.
Duże znaczenie przy makijażu fotograficznym ma odpowiednie wymodelowanie twarzy i sylwetki do stosowanego podczas sesji oświetlenia, dla tego dobrze kiedy wizażystka przed sesją uzgodni kilka rzeczy z fotografem.
Jeżeli decydujesz się na tę opcję to warto abyś na sesję przyszła bez makijażu. Ułatwi to pracę wizażystce oraz przyspieszy całość sesji.
Jeśli jednak postanowisz samemu się do tego przygotować to musisz wiedzieć kilka podstawowych rzeczy.
Makijaż fotograficzny musi uwzględniać zamierzenia fotografa, projekt, a także światło oraz technikę, jakich fotograf będzie używał.
A) Światło zimne
Jeśli na sesji używane będzie oświetlenie zimne, nie powinno się wykonywać makijażu w tonacjach ciepłych! (złoty, brązowy, czerwony i pomarańczowy) Twarz będzie mało wyrazista i nie ciekawa. Makijaż w tonacji zimnej wprowadzi kontrast i sprawi, że zdjęcie będzie ciekawsze. Podkład – porcelanowy, matowy. Szczególnie należy zadbać o oczy, w takim oświetleniu bardzo dokładnie należy zamaskować sińce i przebarwienia, bo uwypukli je a to może wyjść bardzo nieciekawie.
B) Światło ciepłe
Pracując przy takim oświetleniu lepiej jest stosować kolory w tonacji ciepłej. Podkład – ciepły i złocisty lub piaskowy. Brzoskwiniowy róż do polików lub bronzer.
Porcelanowy podkład sprawi, że twarz będzie zgaszona i szarawa.
C) Oświetlenie miękkie
Kiedy mamy oświetlenie miękkie i rozproszone trzeba zastosować makijaż stonowany. Przejścia w wycieniowanych powiekach muszą być wówczas niezwykle łagodne i niezauważalne. Makijaż nie może być ciężki – brak efektu maski!
D) Oświetlenie kontrastowe
Cera musi być bardzo dokładnie pokryta i nieskazitelnie gładka. Trzeba też mocno podkreślić kości policzkowe, aby nadać twarzy charakter trójwymiarowości i usta (mocne akcenty). Obrysy ust i oczu muszą być niezwykle precyzyjne a Kolorystyka żywa.
Do każdej sesji twarz musi być również wymodelowana w taki sposób aby ukryć np duży nos, szeroka szczękę, głęboko osadzone oczy lub uwypuklić płaskie kości policzkowe itd.
Kolejnym krokiem w przygotowaniach do sesji jest przygotowanie odpowiednich ubrań.
Dokładne informacje odnośnie ubrań uzgadniaj zawsze z fotografem przed sesją, jednak pamiętaj, są rzeczy uniwersalne które zawsze warto mieć se sobą, a są to:
-Cielisty stanik z odpinanymi ramiączkami
-Buty na obcasie
-Cieliste majtki (stringi, lub figi) które nie będą się rzucały w oczy.
– Dodatki (kolczyki, korale, naszyjniki, pierścionki)
Teraz wskazówki do poszczególnych rodzajów zdjęć.
Jeśli będziesz pozować nago lub topless nie zakładaj przed sesją bielizny, która lubi
zostawiać ślady na skórze. Inaczej będzie trzeba podczas sesji czekać aż znikną Ci „ramiączka”
W przypadku sesji dziecięcych lub sesji z udziałem maluchów warto zadbać o ich
wypoczynek.
Wszystkie powyższe rady służą temu aby sesja przebiegła w sposób maksymalnie
efektowny. Im lepiej zastosujesz się do powyższych rad tym lepszy będzie efekt końcowy, czyli
Twoje zdjęcia !
Cdn.